Co turystów może zachwycić w mieście Żnin?

O Żnińskiej Kolei Powiatowej powiedzieliśmy już wszystko. Czas przyjrzeć się innym atrakcjom, jakie proponuje miasto Żnin, dla odwiedzających te regiony turystów. A do zwiedzania jest całkiem sporo. Dla każdego coś dobrego.

Zabytki, które warto zobaczyć

Baszta – znajduje się na samym środku żnińskiego rynku i jest symbolem miasta. Powstała w XV wieku i jest przedstawicielem stylu późnogotyckiego. W XVIII wieku dodano zegar, herb miasta i dzwon. Wewnątrz baszty swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Pałuckiej. Zdjęcie imponującej baszty zobaczysz tutaj.

Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski – poewangelicka budowla sakralna została zbudowana w 1909 roku w stylu neogotyckim. Wewnątrz można podziwiać barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, barokowy krzyż ołtarzowy, a także stacje Męki Pańskiej stworzone przez Edmunda Kapłońskiego, artystę plastyka.

Kościół p.w. św. Floriana – gotycki kościół został zbudowany w XV wieku, jako budowla trójnawowa. Jego wnętrze jest barokowo-późnoklasycystyczne. W centralnej części znajduje się obraz św. Floriana. Największą atrakcją są późnoklasycystyczne organy pochodzące z XIX wieku.

Kościół p.w. św. Marcina – jest to najstarszy zabytek w Żninie, pochodzący z XIV wieku. Powstał w stylu gotyckim, a w XVI wieku został powiększony. W ołtarzu głównym od połowy XIX wieku znajduje się rzeźba św. Piotra i Pawła, a także obraz św. Marcina.

Magistrat – powstał w 1906 roku. Posiada cechy neorenesansowe, z elementami neogotyckimi. Ma tu swój oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej ze stałymi wystawami: „Historia Żnińskiego Drukarstwa” i „Etnografia Pałuk”, a także Galerii im. Tadeusza Małachowskiego.

Sufragania – dwór biskupi powstał w 1796, a jego fundatorem był biskup Stefan Łubieński. Został stworzony w stylu klasycystycznym. Obecnie jest siedzibą Muzeum Sztuki Sakralnej.

Silverado City – westernowskie miasteczo

Kto by pomyślał, że Żnin zaproponuje turystom wycieczkę na Dziki Zachód! Park rozrywki, w którym można podziwiać kaskaderów na koniach, tresurę koni, show rewolwerowców, pokazy tańca country oraz wiele innych atrakcji, jest ciekawym miejscem do odwiedzenia dla wszystkich fanów westernów.

Co znajduje się na terenie Silverado City?

• Mino zoo.

• Plac zabaw.

• Pole paintballowe.

• Strzelnica indiańska.

Atrakcje

Chcesz pojeździć na kucyku, osiołku lub dużym koniu? Chcesz mieć tatuaż w stylu Dzikiego Zachodu lub Twoim marzeniem jest wzięcie udział w poszukiwaniu złota? Park rozrywki zapewni te atrakcje, jak i wiele innych. Organizowane są tu inscenizowane napady na pociąg czy liczne konkurencje sprawnościowe, np. przeciąganie kowbojskiego lassa. Więcej znajdziesz na stronie Silverado City.

Aktywny czas w Żninie

Dla miłośników spływów kajakowych, Żnin ma dwie trasy:

• Szlak Gąsawki – 48 km,

• Struga Foluska – 21 km.

Miasto przygotowało także wspaniałą trasę rowerową, która biegnie przez okoliczne miejscowości (m.in. Wenecję, Biskupin, Gąsawę), a swój finał ma w miejscowości Łabiszyn.